top of page

Dla tych, którzy tęsknią - czyli jak wspierać rodziców po stracie.

W minionym tygodniu przypadał Dzień Zaduszny, czas, który bywa szczególnie trudny dla osób, które doświadczyły straty kogoś kochanego. Wraz z Paulą Szewczyk z Newsweeka rozmawiałyśmy o tym, z czym borykają się rodzice, którzy utracili dziecko, jak ich wspierać i być z nimi w tym trudnym czasie.

"Żałoba jest doświadczeniem, które uderza w wymiar egzystencjalny, może podważać sens naszego istnienia. Rodzic, który traci dziecko,boryka się z tym, że to strata wbrew naturalnej kolei rzeczy, gdy najpierw odchodzą dziadkowie, potem rodzice, a dzieci dorastają i same stają się rodzicami. To naturalny cykl życia. W przypadku śmierci dziecka zostaje zaburzony. Rodzic, któremu umiera dziecko musi rozstać się też z mitem własnej nieśmiertelności. Gdy dziecko żyje, daje to rodzicom poczucie, że jakaś ich cząstka będzie żyła wraz z nimi. Poza tym, kiedy odchodzi rodzic, wraz z nim głównie odchodzą wspomnienia i nasza przeszłość. Kiedy umiera partner – przeszłość i teraźniejszość. W przypadku śmierci dziecka najbardziej namacalna stacje się utrata przyszłości. "

Zapraszam Was do lektury całego tekstu pod tym linkiem:

http://www.newsweek.pl/wiedza/psychologia/czego-nie-mowic-rodzicom-ktorzy-stracili-dziecko,artykuly,418307,1.html?src=HP_Magazine

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
  • Facebook - Grey Circle
bottom of page