top of page

Czym właściwie jest psychoterapia?

Na jednym z pierwszych spotkań chętnie pytam moich klientów o to, czym jest dla nich psychoterapia i jak wyobrażają sobie naszą pracę terapeutyczną. To dobry przyczynek do refleksji i rozmowy na temat wyobrażeń, potrzeb i oczekiwań, a także szansa, by owe wyobrażenia skonfrontować z realnością.

Niedawno natrafiłam na wypowiedź Jamesa Bugentala (psychoterapeuty humanistycznego), który podzielił się swoim rozumieniem procesu terapeutycznego. Być może będzie ona dla Was inspiracją do dalszej refleksji. Mi szczególnie zapadł w serce ostatni akapit:

"Psychoterapia nie jest tym, czym myślisz, że jest. Nie jest uleczaniem choroby. Nie jest poradą mądrego doradcy. Nie jest wspólnym posiadaniem wspaniałych przyjaciół. Nie jest szkołą wiedzy ezoterycznej. Nie jest pokazywaniem czyichś błędów. Nie jest odnajdywaniem nowej religii. Psychoterapia nie jest tym, czym myślisz. Psychoterapia nie jest tym, czym ci się wydaje. Zaskakuje wielu ludzi, bo nie chodzi w niej przede wszystkim o twoje dzieciństwo... ani o to, co cię zraniło, czy spowodowało traumatyczny uraz... ani o zarazki w twoim ciele... ani o przyjęte przez ciebie, destruktywne formy zachowań... ani o twoje złe nastawienie... Psychoterapia nie jest tym, co myślisz. Jest o tym, jak myślisz...

Przywiązuje wagę do nierozpoznanych przed - założeń w twoim myśleniu. Rozróżnia to, o czym myślisz, od tego w jaki sposób o tym myślisz. Mniej koncentruje się na poszukiwaniu przyczyn wyjaśniających to, co robisz, a bardziej na odkrywaniu reguł nadawania znaczeń temu, co robisz. W psychoterapii chodzi o to, jak myślisz. O to, jak żyjesz ze swoimi emocjami. O perspektywy, które wnosisz w relacje z ważnymi dla ciebie osobami. Chodzi w niej o to, do czego aspirujesz w swoim życiu i jak nieświadomie utrudniasz sobie dojście do wyznaczonych celów.

Chodzi w niej o pomoc w zrozumieniu, że zmiana, której poszukujesz, jest już w tobie ukryta. O to, by rozpoznać i docenić iskrę wieczności, która mieści się w twoim rdzeniu. Psychoterapia nie jest tym, co myślisz; jest tym, jak ze sobą żyjesz w tej właśnie chwili."

James Bugental

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
  • Facebook - Grey Circle
bottom of page